Úspora energií prostřednictvím tepelných čerpadel a fotovoltaiky.
Logo
Dotazy: info@elektromaterialy.cz
08:00 - 17:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 7 000 Kč bez DPH a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Základní rozdělení domovních vypínačů
17.11.2020
Komentáře (0)

Základní rozdělení domovních vypínačů

Jednopólový spínač – řazení kontaktů č.1
Základní jednoduchý vypínač - jeden vstup a jeden výstup.Používá se tam, kde z jediného místa ovládáme jediné svítidlo (jediný okruh).
Dvoupólový spínač – řazení kontaktů č.2
Má dva vstupy a dva výstupy. Funkce je stejná jako u spínače č. 1. Má jednu ovládací klapku a zapíná/vypíná dva vodiče (obvody) současně.

Sériový přepínač – řazení kontaktů č.5

Lidové označení "lustrák". Přepínač s jedním společným přívodem a dvěma nezávisle ovládanými vývody. Má dělenou klapku. Umožňuje samostatně ovládat dva nezávislé obvody. Klasicky se jedná o víceramenný lustr, kde jednou klapkou rozsvítíme 3 žárovky, druhou klapkou zbylé 2 žárovky.

Střídavý přepínač – řazení kontaktů č.6

Lidově "schodišták". Má jeden společný přívod a dva vývody, ke kterým tento společný přívod střídavě připojuje.Typické využití je ovládání osvětlení z obou konců průchozí chodby nebo schodiště, odtud je odvozen i název. Je možné použít jen přívod a jeden z vývodů, pak nahradí spínač č.1.

Křížový přepínač – řazení kontaktů č.7

Má dva oddělené vstupy a dva výstupy pro každý vstup (celkem 4 výstupy). Funkčně jde o zdvojený přepínač č. 6 s mechanickou vazbou mezi oběma částmi, takže se přepínají zároveň. Má jednu nedělenou klapku. Libovolný počet křížových přepínačů se zařazuje mezi dvojici střídavých (schodišťových) přepínačů. Křížový přepínač je využíván ke spínání jednoho obvodu (svítidla) ze třetího a dalšího místa.

Dvojitý přepínač střídavý – řazení kontaktů č.5B (6+6)


Skládá se z rozpůlené klapky, kde na obou stranách jsou přepínače č.6. Slouží k ovládání dvou obvodů ze dvou míst. Také se označuje jako 6+6.

Schéma zapojení spínačů

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli