Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Kombinovaný jednomodulový proudový chránič

Kombinovaný jednomodulový proudový chránič Bonega

V odborné veřejnosti panuje shoda, že nejideálnější ochrana elektrických obvodů je ta, když je každý okruh chráněn samostatným jističem a proudovým chráničem.

Chráničojistič nyní nově v rozměrech jen klasického jističe

Miniaturní provedení v jednomodulové šířce odpovídající normě EN ČSN 60898 (vhodné pro bytovou výstavbu) však doposud nebylo. Vývojový tým to přijal jako velkou výzvu a jako první na světě přináší takovýto plnohodnotný kombinovaný přístroj (chráničojistič) jen ve velikosti běžného jističe.

Ovládání středního (pracovního) vodiče "nuláku" probíhá tak, že při zapínání dojde nejprve k sepnutí "N" a pak teprve fáze a při vypínání dochází nejdříve k odpojení fáze a pak teprve "N" . Je to z důvodu vyšší bezpečnosti. "N" obvod tak chrání již od první fáze sepnutí až do skončení vypnutí.

Přístroj dokáže pomocí patentované mechaniky upozornit na to, že k vypnutí nedošlo ručně, ale díky vzniklé poruše v obvodu (pomocí středové pozice vypínací páčky

Mimořádně malé rozměry vzhledem k 6 kA vypínací schopnosti

Kombinovaný přístroj RCBO BONEGA®  je miniaturizován do velikosti běžného jitiče, tedy do šířky jen 17,6 mm a výšky jen 81 mm.

To přináší velké úspory místa.

Schéma RCBO 15 kA

Signalizace poruchy pomocí polohy páčky

Na první pohled lze odlišit vypnutí uživatelem nebo reziduálním proudem případně zkratem či tepelným přetížením.

 

V případě vypnutí kombinovaného přístroje BONEGA® PEP 6PJe  uživatelem se páčka přesune z nejhornější polohy (3 = ON) do krajní spodní polohy (2=OFF). Opětovné sepnutí je pak přímé z polohy OFF do polohy ON.

 

POZOR:

 

Kombinovaný přístroj BONEGA® proudový chránič s nadproudovou ochranou PEP 6PJe (chráničo jistič)  dokáže jako PRVNÍ NA SVĚTĚ signalizovat poruchu v obvodu způsobenou zkratem, tepelným přetížením nebo reziduálním proudem nad povolenou mez. Páčka v takovém případě spadne pouze do středové polohy. Při posunování páčky nahoru neklade žádný odpor a může vyvolat dojem vadné mechaniky.

 

NEJEDNÁ SE VŠAK O PORUCHU !!!

 

Tento stav má za úkol vizuálně upozornit uživatele, že ochranný systém musel reagovat na vnější negativní událost. V takovém případě je třeba hledat příčinu.

 

Obnovit činnost kombinovaného přístroje lze pak tímto postupem:

 

a) ovládací páčku je nutné ze středové polohy nejprve přesunout do spodní polohy (na obrázku poloha 2). Při tomto přesunutí se musí překonat malý odpor, který klade vnitřní mechanika. Dochází doslova k přesmyknutí (cvaknutí) mechanizmu. V této spodní poloze je teprve mechanika připravena k opětovnému sepnutí.

 

b) ze spodní polohy se po té páčka přesune do nejhornější polohy (na obrázku poloha 3). Při tomto pohybu je již kladen obvyklý odpor, který je známý při běžném zapínání přístroje.

Tato funkce je také výhodná pro elektro údržbáře, kteří tak dokážou rychle zjistit, zda k vypnutí došlo svévolně obsluhou (vynucená "přestávka" = předstírání poruchy) nebo skutečnou poruchou.

Mimořádně malé rozměry (především šířka 17,6 mm x výška jen 81 mm) řadí  proudové chrániče s nadproudovou ochranou (chráničojističe) RCBO BONEGA® řady PEP 6PJe v kategorii vypínací schopnosti 6kA k nejmenším na světě.

Propojení pomocí speciálních lišt

Jednomodulové "chráničojističe je možné propojit s ostatními přístroji jako například se 4P a 2P proudovými chrániči, 1P+N jističi (DPN), 3P jističi, 3P+N jističi či 3P vypínači, 3P+N vypínači, atd. pomocí tří typů speciálních propojovacích lišt. Ty zajišťují jak propojení fáze(í), tak i středního pracovního vodiče "N" a mimo provedení 1P+N také i vhodné "rozfázování".

V této kategorii není zatím žádný článek.